Przejdź do głównej zawartości

Wygrana w konkursie literackim. Ziuta napisała list do kolegi ze schroniska.

Od kilku miesięcy mieszkamy pod Warszawą, w Konstancinie, który obchodzi w tym roku swoje 120-lecie. Z tej okazji miasto zorganizowało konkursy, w tym literacki: 120 słów o Konstancinie, w którym postanowiłam wziąć udział. Tylko co napisać? Wiersz? Nie, to nie moja bajka. Olśnienie przyszło podczas jednego ze spacerów z Ziutą - trzeba napisać o Konstancinie z jej perspektywy. Tak właśnie powstał "List do Luiego", który został napisany w taki sposób, aby czytelnik na początku nie wiedział, że bohaterem tekstu jest pies, a były więzień, który cieszy się od pewnego czasu wolnością w pięknym Konstancinie.
W ten weekend, podczas imprezy zorganizowanej w Parku Zdrojowym, zostały ogłoszone wyniki konkursu. "List" został wysoko oceniony i zdobył 1. miejsce w kategorii Proza!
Zapraszam do przeczytania nagrodzonego Listu:

Drogi Lui,

Co u Ciebie słychać? U mnie kolejne zmiany. Nie, nie wróciłam za kraty.

Wszystko zaczęło się, gdy pojechaliśmy samochodem za miasto. Przez szybę mignęła mi tabliczka z nazwą miejscowości Konstancin-Jeziorna. Kiedy wysiedliśmy, zobaczyłam dużo zieleni, rzekę i park. Pięknie! Jak później się okazało, te widoki miały stać się moja codziennością – moja rodzina postanowiła się tutaj przeprowadzić. Uwierzysz, ile szczęścia mnie spotkało? Prawie zapomniałam o swojej smutnej przeszłości.

Co weekend zwiedzamy okolicę. Ostatnio opalałam się na Wyspach Świderskich i moczyłam nogi w Wiśle. Innym razem poszliśmy do Parku Zdrojowego i wypoczywaliśmy na brzegu Jeziorki. Byłam tez w restauracji w Starej Papierni. Widzisz, bo tutaj są takie miejsca, gdzie można przyjść i zjeść coś z takimi jak my.

Lui, ty też kiedyś znajdziesz swojego szczęście.
Twoja Ziuta


***

Ziuta i Lui mieszkali razem w boksie w Schronisku w Korabiewicach. Tekst "List do Luiego" powstał by zwrócić uwagę na potrzeby bezdomnych zwierząt.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Podcast PDP 03: Pies w przepisach prawa

Od małego uczymy się w domu, czy w szkole jakie są nasze prawa, a czego nie wolno nam robić. Wiemy, że nie wolno przechodzić przez jezdnię na czerwonym świetle, a za przekroczenie prędkości grozi nam mandat. Co jednak z prawami naszych czworonożnych przyjaciół? Co mogą, czego nie i jakie my mamy wobec nich obowiązki?Od pewnego czasu nurtowały mnie różne pytania związane m.in. z tym jak reagować na krzywdę, którą ktoś wyrządza zwierzętom. Nie ma dla mnie lepszego sposobu na znalezienie odpowiedzi niż rozmowa ze specjalistą w danej dziedzinie.

Pod koniec lutego miałam przyjemność rozmawiać z panią Agnieszką Gruszczyńską, Sekretarz Stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt. Efektem naszego spotkania jest już trzeci odcinek podcastu Pies do pary.  Zapraszam do słuchania!


W tym odcinku mówimy o:
nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt,jak reagować, gdy uważamy, że ktoś krzywdzi zwierzę,obowiązkowym oznaczaniu zwierząt,możliwości wchodzenia z psem do miejsc typu muzeum i restauracja.Nie prze…

Podcast PDP 04: Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom

Podcast PDP 02: Jak podróżować z psem - Aleksandra Makulska

Bo kiedy kochasz, nie ma dla ciebie takiej przeszkody, której byś nie przeskoczył.

Dokładnie tak się stało, gdy w życiu Aleksandry i Michała Makulskich (makulscy.com) pojawiła się Luśka. Od tej pory podróżowanie nabrało nowego koloru, a wspólny wypoczynek stał się jeszcze bardziej atrakcyjny.

Dzięki miłości jej opiekunów, Lu odwiedziła więcej miejsc w Europie niż wiele osób podróżujących bez psa. Była m.in. w Hiszpanii, Austrii, Grenlandii, Szwajcarii, Czechach, Danii i na Litwie. Płynęła promem, "nawigowała" kajakiem i była psią kozicą na niejednym górskim szlaku.

Postanowiłam spotkać się z Aleksandrą i spytać o to jak to się robi i to tak dobrze!

Oddaję w Wasze ręce (a właściwie uszy) drugi odcinek podcastu Pies do pary. Mam nadzieję, że słuchając naszej rozmowy, tak jak ja, będziecie czuć to ciepło bijące od Aleksandry, a kawiarniane odgłosy dodadzą nagraniu przytulnego klimatu.


W tym odcinku mówimy o tym:
Jak to jest podróżować z psem?Jak się przygotować do takiej podróży…