Przejdź do głównej zawartości

Pies a prawo – analiza na przykładzie miejscowości Konstancin-Jeziorna

Ostatnio wpadła mi w ręce strona Ajriszzona.pl i post o zostawianiu psów pod sklepem. Autorka wpisu poruszyła ten ważny temat m.in. od strony przepisów prawa. To zainspirowało mnie do przyjrzenia się innym kwestiom dotyczącym zwierząt, głównie psów, pod kontem obowiązujących przepisów w mojej gminie – w Konstancinie, pod Warszawą. Poniżej przedstawiam zbiór tego co udało mi się znaleźć wraz z krótkim omówieniem. Posegregowałam przepisy pod kątem konkretnych sytuacji i tematów. Oczywiście, część wypisanych ustaw obowiązuje na terenie całego naszego kraju.


 • Pozostawianie psów bez opieki pod sklepem

Zgodnie z Uchwałą nr 672/VII/40/2017 Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna z dnia 22 listopada 2017 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Konstancin-Jeziorna , rozdziałem VI, paragrafem 15 "Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością":

1. Utrzymujący zwierzęta domowe mają obowiązek stałego i skutecznego dozoru nad nimi.
2. Utrzymujący zwierzęta domowe są zobowiązani do zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi, a także innych zwierząt.

Karę za nieprzestrzeganie powyższych nakazów wyznacza Art. 77. Kodeksu wykroczeń :
Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Nie ma wątpliwości, że pozostawianie psa przed sklepem, bez opieki to narażenie go na utratę zdrowia, a nawet w skrajnych przypadkach, życia. Dodatkowo, dla tych co nie wyciągają tak oczywistych wniosków, jest jeszcze prawo. Niestety, jest ono notorycznie łamane, co zapewne wynika z faktu, że wobec lekkomyślnych właścicieli nie są wyciągane konsekwencje.

Dobrze. Ktoś może uznać, że przesadzam z tymi „oczywistymi wnioskami”, ale odpowiedzmy sobie na pytanie, czemu nie zostawiamy małych dzieci w wózkach przed sklepem, aby móc zrobić spokojnie zakupy spożywcze?

 • Wyprowadzanie psa na smyczy i w kagańcu w mieście

W tym temacie ponownie zwracam się do zapisów pochodzących z Uchwały nr 672/VII/40/2017 Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna z dnia 22 listopada 2017 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Konstancin-Jeziorna, Rozdział VI, paragraf 15.3:

1. Na terenach publicznych psy powinny być wyprowadzane na smyczy, a zwierzęta agresywne lub mogące stanowić zagrożenie dla otoczenia, również w kagańcach i pod opieką osób dorosłych, które zapewnią sprawowanie nad nimi kontroli.

W kwestii kary, art. 77. kw również ma tutaj zastosowanie.

Co ciekawe, Regulamin wywieszony w gablocie mojego bloku zaostrza te przepisy i nakazuje wychodzenie z psem zarówno na smyczy, jak i w kagańcu (uszczypnijcie mnie, gdy zobaczę jakiegokolwiek psa w kagańcu u mnie, bo będę myślała, że to sen).

 • Wyprowadzanie psa na smyczy i w kagańcu w lesie

Konstancin-Jeziorna wraz okolicą może poszczycić się pięknym krajobrazem, w tym lasami. A jak las, to długie spacery z psem.

Art. 166. kw: Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.

 • Sprzątanie po psie

Paragraf 16 wspominanej powyżej uchwały gminy ustala:
1. Osoby przebywające ze zwierzętami domowymi na terenach publicznych mają obowiązek bezzwłocznego usuwania odchodów tych zwierząt z miejsc publicznych.
2. Odchody zwierząt należy umieszczać w oznakowanych pojemnikach, koszach ulicznych lub pojemnikach na "odpady zmieszane".

Wszyscy kiedyś słyszeliśmy o tym, że trzeba sprzątać po naszych pupilach. A jaka grozi za to kara?

Artykuł 145. Kodeksu wykroczeń:
Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Wróćmy do uchwały Rady Miejskiej i punktu 2. paragrafu 16. Czy zdarzyło wam się kiedyś, aby ktoś zwrócił wam uwagę, że psie odchody należy wyrzucać jedynie do specjalnie oznaczonych pojemników? Mi tak i to nie raz, nie dwa. Na osiedlu, na którym mieszkam, widziałam jedynie 2 takie kosze. Bardzo chętnie bym do nich wyrzucała woreczki po sprzątaniu po Ziutce, ale niestety, rzadko koło nich przechodzę. Dobrze, że można wyrzucać do wszystkich koszy na śmieci. Warto o tym pamiętać, aby nie zwariować.

 • Podróż komunikacja miejską

W Konstancinie w komunikacji miejskiej obowiązuje uchwała nr XXVI/658/2016 Rady Miejskiej m. st. Warszawy z dnia 21 kwietnia 2016 r. w sprawie przepisów porządkowych obowiązujących w lokalnym transporcie zbiorowym . Uchwała porusza kilka aspektów przewozu psa komunikacją miejską, ale ja skupię się na ogóle. Poniżej najistotniejsze zasady obowiązujące przy wspólnej podróży z psem:

Rozdział 3, paragraf 12 ustala:
1. Pasażer może przewozić w pojazdach bagaż i zwierzęta, jeżeli istnieje możliwość umieszczenia bagażu i zwierząt w pojeździe tak, aby nie utrudniać przejścia i nie narażać na szkodę osób i mienia innych pasażerów oraz nie zasłaniać widoczności obsłudze pojazdu i nie zagrażać bezpieczeństwu ruchu.(...)
3. Zabronione jest umieszczanie bagażu lub zwierząt na miejscach przeznaczonych do
siedzenia.
4. W przypadku naruszenia przez pasażera postanowień ust. 1-3, obsługa pojazdu,
pracownicy nadzoru ruchu, obsługa metra, kontrolerzy biletów lub Straż Miejska, mogą
zażądać opuszczenia pojazdu przez pasażera wraz z przewożonym bagażem (w tym również
rowerem) lub zwierzęciem. 

Następnie paragraf 14:
1. Dopuszcza się przewożenie w pojazdach oraz wprowadzanie na teren stacji metra:
1) małych zwierząt domowych, jeżeli nie są uciążliwe dla pasażerów i są umieszczone w
odpowiednim dla zwierzęcia koszu, skrzynce, klatce itp., zapewniającym bezpieczeństwo pasażerów i zwierząt;
2) psów, pod warunkiem, że nie zachowują się agresywnie, nie są uciążliwe dla pasażerów oraz mają założony kaganiec i trzymane są na smyczy;
3) psów asystujących, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz.U. z 2011 r. Nr 127 poz. 721 z późn. zm.).

 • Zezwolenie na utrzymanie psa rasy uznanej za agresywną 

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r., poz. 856) oraz rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznanych za agresywne (Dz. U. Nr 77, poz. 687), posiadając psa rasy uznanej za agresywną, należy złożyć w urzędzie miasta wniosek wraz z pozostałymi potrzebnymi poświadczeniami. 

Rasy psów uznanych za agresywne to m.in. amerykański pit bull terrier, buldog amerykański, dog argentyński, rottweiler, owczarek kaukaski.

 • Wyrzucanie odpadków przez okno, czyli stwarzanie zagrożenia dla psów

Dla mnie temat wyrzucania odpadków jest bardzo istotny – przez takie zachowanie kilka miesięcy temu Ziuta nam się zatruła. Niestety, spotkałam się z sytuacjami, gdy ktoś z talerza wyrzuca przez balkon/okno resztki jedzenia, w tym kości, mięso, ziemniaki, pomidory, popcorn, itd. W tym przypadku działa ten sam przepis, jak przy obowiązku sprzątania po psie, czyli:
Artykuł 145. Kodeksu wykroczeń
Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

++++++++++++++++++++
 • Uchwała nr 672/VII/40/2017 Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna z dnia 22 listopada 2017 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Konstancin-Jeziorna, http://edziennik.mazowieckie.pl/WDU_W/2017/10671/akt.pdf, 14.12.2017 r.
 • Kodeks wykroczeń, http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19710120114, 14.12.2017 r.
 • Przepisy porządkowe obowiązujące w lokalnym transporcie zbiorowym
 • organizowanym przez m. st. Warszawa, http://www.ztm.waw.pl/?c=681&l=1#13, 14.12.2017 r.
 • Zezwolenia na utrzymanie psa rasy uznanej za agresywną, http://bip.konstancinjeziorna.pl/index.php?mnu=3&id=4015, 14.12.2017 r.Komentarze

 1. Nie przesadzajmy... Jeśli zostawiamy psa pod sklepem i mamy go na oku (często szyby w małych sklepikach są jednak przeszklone) to nic się nie dzieje... A czemu dzieci nie zostawiamy? Bo możemy je ze sobą zabrać. Niestety, psa już zwykle nie. Poza tym pies, bądź co bądź, jednak jest bardziej samodzielnym stworzeniem, niż niemowlak/małe dziecko - raczej nie wypadnie z wózka, bo zacznie się wiercić. No i grunt to znać swojego pupila: jeśli nasz zwierzak to wariat, który ma milion pomysłów na raz i faktycznie często robi głupie rzeczy to lepiej go samego nie zostawiać. Ale jeśli to spokojny burek to raczej nic mu się nie stanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja się nie zgadzam z tym, co napisałaś. Najlepszym rozwiązaniem jest niezabieranie psa podczas wychodzenia na zakupy - proste. Dla psa spacerem nie jest pójście do żabki i z powrotem, to mija się z celem. Lepiej samemu iść do sklepu i załatwić to, co trzeba a później wybrać się na dłuższy spacer z psem, najlepiej gdzieś za miasto.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Podcast PDP 03: Pies w przepisach prawa

Od małego uczymy się w domu, czy w szkole jakie są nasze prawa, a czego nie wolno nam robić. Wiemy, że nie wolno przechodzić przez jezdnię na czerwonym świetle, a za przekroczenie prędkości grozi nam mandat. Co jednak z prawami naszych czworonożnych przyjaciół? Co mogą, czego nie i jakie my mamy wobec nich obowiązki?Od pewnego czasu nurtowały mnie różne pytania związane m.in. z tym jak reagować na krzywdę, którą ktoś wyrządza zwierzętom. Nie ma dla mnie lepszego sposobu na znalezienie odpowiedzi niż rozmowa ze specjalistą w danej dziedzinie.

Pod koniec lutego miałam przyjemność rozmawiać z panią Agnieszką Gruszczyńską, Sekretarz Stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt. Efektem naszego spotkania jest już trzeci odcinek podcastu Pies do pary.  Zapraszam do słuchania!


W tym odcinku mówimy o:
nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt,jak reagować, gdy uważamy, że ktoś krzywdzi zwierzę,obowiązkowym oznaczaniu zwierząt,możliwości wchodzenia z psem do miejsc typu muzeum i restauracja.Nie prze…

Podcast PDP 04: Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom

Podcast PDP 02: Jak podróżować z psem - Aleksandra Makulska

Bo kiedy kochasz, nie ma dla ciebie takiej przeszkody, której byś nie przeskoczył.

Dokładnie tak się stało, gdy w życiu Aleksandry i Michała Makulskich (makulscy.com) pojawiła się Luśka. Od tej pory podróżowanie nabrało nowego koloru, a wspólny wypoczynek stał się jeszcze bardziej atrakcyjny.

Dzięki miłości jej opiekunów, Lu odwiedziła więcej miejsc w Europie niż wiele osób podróżujących bez psa. Była m.in. w Hiszpanii, Austrii, Grenlandii, Szwajcarii, Czechach, Danii i na Litwie. Płynęła promem, "nawigowała" kajakiem i była psią kozicą na niejednym górskim szlaku.

Postanowiłam spotkać się z Aleksandrą i spytać o to jak to się robi i to tak dobrze!

Oddaję w Wasze ręce (a właściwie uszy) drugi odcinek podcastu Pies do pary. Mam nadzieję, że słuchając naszej rozmowy, tak jak ja, będziecie czuć to ciepło bijące od Aleksandry, a kawiarniane odgłosy dodadzą nagraniu przytulnego klimatu.


W tym odcinku mówimy o tym:
Jak to jest podróżować z psem?Jak się przygotować do takiej podróży…