Przejdź do głównej zawartości

4 spacerowe miejsca w Konstancinie i bliskiej okolicy

fot.Jacek Siwko
Gdy słyszysz Konstancin-Jeziorna, myślisz: Małgorzata Rozenek-Majdan, Maciej Wandzel, Kamila Szczawińska, pieniądze. Pewnie Twoim pierwszym skojarzeniem nie będzie fakt (tak jak u nas na początku), że jest to piękne, otoczone lasami i bogate w cudne do spacerowania miejsca miasto.

Kraina Jeziorki
Kraina mlekiem i miodem płynąca z prądem rzeki Jeziorka. Piękne tereny położone na obszarze powiatu piaseczyńskiego, grójeckiego i gminy Mszczonów. Ogromny obszar bogaty w malownicze widoki i spacerowe szlaki. Z Ziutą poznałyśmy te najbliższe – nasze konstancińskie.


Mamy to szczęście, że nasze osiedle graniczy z Jeziorką i często wzdłuż niej spacerujemy. Tym razem wyznaczyłam nam trasę mającą około 9 km. Trasa wiodła w kierunku ujścia Jeziorki do Wisły, po czym zakręcała w prawo, prowadząc nas wzdłuż Rezerwatu Wysp Świderskich aż po prom samochodowy we wsi Gassy.

Uwaga: są tutaj kleszcze!

Rezerwat Wyspy Świderskie
Miejsce szczególne i tajemnicze. W zależności od panującej pory roku mogą być Wam potrzebne wysokie kalosze, dzięki którym przejdziecie przez mini Wisłę i wejdziecie na szerokie piaszczyste pasmo, a przy dobrych wiatrach wystarczy Wam koc, dobra szama i picie.


Pierwszy raz wybraliśmy się tam z Ziutą zaraz po przeprowadzce do Konstancina i tak nas to miejsce zachwyciło, że wybraliśmy je jako lokalizację naszej sesji zdjęciowej wykonanej przez Jacka Siwko (sesja pary + Ziuton).


Chojnowski Park Krajobrazowy
Jesienno-zimowa miejscówka naszych weekendowych spacerów. Można dostać się tam samochodem (są parkingi) lub autobusem (w zależności od strony, od której chcemy się dostać jest to linia 710 lub L).

Choć jest to dość popularne spacerowe miejsce mieszkańców Konstancina, to bardzo polecamy tę miejscówkę do krótkich (godzinnych) spacerów.

Zimne Doły
Udało mi się w czasie przerwy świąteczno-sylwestrowej wyciągnąć Adama na kolejny spacer na 8 łap. Warunek był jeden: idziemy w jakieś nowe miejsce, ale w miarę blisko domu. Parę kliknięć na Google Maps i znalazłam Uroczystko Zimne Doły w chojnowskim nadleśnictwie.


Zimne Doły to polana położona pomiędzy Żabieńcem a Zalesiem Górnym, na której znajduje się leśny kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny. Znajdziemy tutaj wieżę widokową, z której możemy zobaczyć m.in. stawy hodowlane. Jest też kilka wiat turystycznych, w tym jedna na około 100 osób (Amfiteatr), z przygotowanym miejscem na bezpieczne rozpalenie ogniska oraz park liniowy. Wzdłuż rzeki Zielonej chociaż Google twierdzi, że to Czarna) spacerujemy na ścieżce edukacyjno-przyrodniczej. Wszędzie widać ślady obecności bobrów.


A jak się podobało Ziutce? Chyba nigdy jeszcze nie była tak podekscytowana podczas jakiekolwiek spaceru – nosem szurała po ziemi.

Polecacie jakieś fajne spacerowe szlaki w powiecie piaseczyńskim?


Komentarze

  1. Wow, dzięki! Właśnie przeprowadziliśmy się do Nowej Iwicznej i poszukujemy miejsc spacerowych. Na Wyspy Świderskie dotarliśmy już wcześniej, ale resztę tu opisanych na pewno wypróbuję! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super! Daj znać jak odkryjecie kolejne ciekawe miejsca na spacery w okolicy. Chętnie je również sprawdzimy ;)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Podcast PDP 03: Pies w przepisach prawa

Od małego uczymy się w domu, czy w szkole jakie są nasze prawa, a czego nie wolno nam robić. Wiemy, że nie wolno przechodzić przez jezdnię na czerwonym świetle, a za przekroczenie prędkości grozi nam mandat. Co jednak z prawami naszych czworonożnych przyjaciół? Co mogą, czego nie i jakie my mamy wobec nich obowiązki?Od pewnego czasu nurtowały mnie różne pytania związane m.in. z tym jak reagować na krzywdę, którą ktoś wyrządza zwierzętom. Nie ma dla mnie lepszego sposobu na znalezienie odpowiedzi niż rozmowa ze specjalistą w danej dziedzinie.

Pod koniec lutego miałam przyjemność rozmawiać z panią Agnieszką Gruszczyńską, Sekretarz Stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt. Efektem naszego spotkania jest już trzeci odcinek podcastu Pies do pary.  Zapraszam do słuchania!


W tym odcinku mówimy o:
nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt,jak reagować, gdy uważamy, że ktoś krzywdzi zwierzę,obowiązkowym oznaczaniu zwierząt,możliwości wchodzenia z psem do miejsc typu muzeum i restauracja.Nie prze…

Podcast PDP 04: Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom

Podcast PDP 02: Jak podróżować z psem - Aleksandra Makulska

Bo kiedy kochasz, nie ma dla ciebie takiej przeszkody, której byś nie przeskoczył.

Dokładnie tak się stało, gdy w życiu Aleksandry i Michała Makulskich (makulscy.com) pojawiła się Luśka. Od tej pory podróżowanie nabrało nowego koloru, a wspólny wypoczynek stał się jeszcze bardziej atrakcyjny.

Dzięki miłości jej opiekunów, Lu odwiedziła więcej miejsc w Europie niż wiele osób podróżujących bez psa. Była m.in. w Hiszpanii, Austrii, Grenlandii, Szwajcarii, Czechach, Danii i na Litwie. Płynęła promem, "nawigowała" kajakiem i była psią kozicą na niejednym górskim szlaku.

Postanowiłam spotkać się z Aleksandrą i spytać o to jak to się robi i to tak dobrze!

Oddaję w Wasze ręce (a właściwie uszy) drugi odcinek podcastu Pies do pary. Mam nadzieję, że słuchając naszej rozmowy, tak jak ja, będziecie czuć to ciepło bijące od Aleksandry, a kawiarniane odgłosy dodadzą nagraniu przytulnego klimatu.


W tym odcinku mówimy o tym:
Jak to jest podróżować z psem?Jak się przygotować do takiej podróży…